Pár řádků o třídění v Pardubicích ke Dni Země
Na 22. dubna připadá každoročně Den Země, který má jeden cíl - upozorňovat na ochranu životního prostředí. A protože jsme v minulých týdnech dostali různá vyúčtování a přehledy o třídění za uplynulý rok, rozhodla jsem se dnešního dne využít k sepsání pár bodů o tom, jak v Pardubicích třídíme, co děláme jako město a jak může přispět každý jeden z nás.
- Začnu u elektroodpadu, protože je v současné době jedním z nejrychleji rostoucích druhů odpadu. Jeho sběr v Pardubicích zajišťují dvě společnosti - Asekol a Elektrowin. Velkou radost mi dělá, že množství vytříděného elektroodpadu se u nás každoročně pohybuje okolo 400 tisíc kilogramů - loni jsme vytřídili 400 942 kilogramů, letos 393 623 kilogramů. To jsou naprosto skvělá čísla, pod kterými si můžeme představit naprosto konkrétní výsledky - tak třeba 100 tisíc kilogramů vytříděného elektroodpadu uštetří takové množství ropy, které by stačilo na výrobu benzínu pro cestu z Prahy do Paříže.
- Obecně se dá říct, že díky třídění elektroodpadu dochází k úspoře elektřiny a snížení produkce skleníkových plynů. Není nutné spotřebovat ropu, železnou rudu, měď a hliník, které jsou potřebné pro průmyslovou výrobu, neboť jsou nahrazeny recyklací odevzdaných spotřebičů. Na závěr malý tip - červené kontejnery Asekolu pro drobný elektroodpad jsou rozmístěny po městě, velké kontejnery Elektrowinu najdete na separačních dvorech, kde lze odevzdat i drobný odpad.
- Dalším z druhů odpadu, jehož třídění se jako město snažíme zpřístupnit co nejvíce domácnostem, je bioodpad. Těší mě, že zájem neustále roste. Separace bioodpadu je jednoduchý krok, který má obrovský dopad – snižuje množství odpadu ukládaného na skládky, vrací živiny zpět do půdy a pomáhá nám plnit zákonné cíle. Projekt u nás funguje od roku 2007. Kromě domácností v rodinné zástavbě se do něj zapojily i městem zřizované mateřské a základní školy. Postupně byl rozšířen do všech městských částí, včetně sídlišť.
- V loňském roce se podařilo vytřídit 2 322 tun bioodpadu, který se následně zpracovává v dražkovické kompostárně. Každý účastník projektu má navíc nárok na 50 kg kompostu zdarma, které si může odvézt z kompostárny. Letos navíc očekáváme jubilejního účastníka - už pětitisícího, pro kterého jsme společně se Službami města Pardubic přichystali speciální odměnu: 3 tuny kompostu a sadu zahradního náčiní. Do programu se dá přihlásit na webu města.
- Minulý rok jsme také zavedli novinku - systém door to door tedy svoz odpadů přímo od rodinných domů. Do pilotního projektu jsme zapojily šestý městský obvod, jehož obyvatelé měli nárok na popelnice pro sběr papíru a plastu. Obrovskou výhodou tohoto systému je, že lidé mají nádoby na separaci odpadů přímo u sebe v domácnostech, což zvyšuje jejich motivaci k třídění a samotná kvalita separace je vyšší. Z výsledků jasně vyplývá, že projekt má smysl a máme v plánu ho rozšířit i do dalších městských částí. Stejně jako v případě bioodpadu, i pro vstup do systému door to door stačí vyplnit dotazník na webu města (zatím stále pouze pro obyvatele Popkovic a Svítkova).
- Společně se Službami města Pardubic jsme na konci loňského roku také definitivně odsouhlasili a podpořili projekt třídící linky v Dražkovicích, díky které bude město soběstačné při nakládání s odpady.
- Třešničkou na dortu pak je, že jsme největším městem s produkcí směsného komunálního odpadu pod 150 kilogramů na osobu ročně a současně dosahujeme nejvyšší míry třídění (54 %) mezi velkými městy!
- Na závěr bych chtěla dodat, že mám vážně radost z toho, jak odpovědně vy, Pardubáci, přistupujete. Jak je vidět z čísel, každý vytříděný odpad má smysl. A těší mě, že se nám na městě daří vám třídění ještě víc zpřístupňovat. Věřím, že příští rok budou čísla ještě vyšší :).
Jiřina Klčová