Proslov v Senátu proti spalovně nebezpečného odpadu v Rybitví
Vážený pane předsedo Senátu,
Vážené dámy a pánové senátoři a ostatní přítomní,
Předně mi dovolte vám poděkovat za možnost promluvit před vámi a přednést vám svými ústy nesouhlas obrovského množství lidí, kteří žijí v Pardubicích a dalších obcích dotčených plánovaným zprovozněním spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví, jejíž modernizace počítá s tím, že by ročně měla zpracovávat až 20 tisíc tun nebezpečného odpadu. Přitom dotčené území čítá okolo 130 000 obyvatel a nejbližší rodinné domy jsou pouhých 360 m od spalovny.
Nesouhlasný postoj a samotný aktivní odpor lidí proti této spalovně trvá již neuvěřitelných 17 let a přesto se neustále strach lidí, že tento provoz je a bude zdraví nebezpečný, nezmenšuje. Je pravdou, že jsou naši spoluobčané z této zdlouhavé kauzy unavení, mnozí už ani nevěří, že se najde někdo, kdo by jim skutečně pomohl v tom, aby se za jejich domy nerozjela továrna na znečištění ovzduší, vod a půdy. Ale vždy, když se objeví nová informace o tom, co se se spalovnou děje, zažehne to v lidech plamínek naděje, že my, kdo jsme ve vedení měst a obcí, se za ně postavíme a zprovoznění spalovny zastavíme.
Vydání souhlasného stanoviska EIA vnímáme jako opravdu nešťastné rozhodnutí s přihlédnutím ke všem skutečnostem, které zpracovávání dokumentace provázely. Sešli jsme se proto se zástupci Ministerstva životního prostředí, abychom společně probrali podmínky, které ministerstvo ve svém stanovisku k EIA zmiňuje a důvody, které k jejich udělení vedly. 44 podmínek, které Ministerstvo životního prostředí ve svém souhlasném stanovisku popsalo, by totiž měla společnost zapracovat do projektu na obnovu spalovny tak, aby všechny bez výjimky splňoval. Pokud tedy úředníci ministerstva vidí tolik potenciálních problémů, že to vydá na 44 podmínek, nabízí se otázka, zda souhlasné stanovisko vůbec mělo být vydáno. Z jednání k této záležitosti jsme si ovšem odnesli od ministerského úředníka pouhé doporučení, abychom se společností nějak dohodli.
To mi přijde absolutně nedostatečné řešení od orgánu, který má prioritně chránit životní prostředí naší země a být pomocníkem a rádcem pro města a obce, které spravují jednotlivá území. S rozhodnutím ministerstva nesouhlasíme a budeme v odporu proti spalovně pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné.Problém spalovny řešíme v našem městě a přilehlých obcích už od roku 2007. Už několikrát jsme využili svého práva a zaslali v řádném termínu na Ministerstvo životního prostředí několik podstatných připomínek, které zástupci města zmínili i na posledním veřejném projednání a které poukazují na řadu důležitých faktorů.
Naše připomínky k přepracované dokumentaci jasně dokázaly, že spuštění spalovny bude mít zásadní vliv na životní prostředí. V původní dokumentaci navíc nebyly ani dostatečně vyhodnoceny synergické a kumulativní vlivy dalších záměrů v průmyslové lokalitě Semtín, která se nachází hned vedle Rybitví. Velkým problémem je podle nás fakt, že dokumentace k záměru modernizace spalovny přitom byla již několikrát vrácena s možností upravit stávající podobu podkladů. Realizátor tak stále dokola získává možnosti precizovat své podklady a my jako dotčené subjekty mu svými námitkami vlastně paradoxně pomáháme v jejich idealizaci. Je naprosto tristní a legislativně špatně nastaveno, že žadatel má neomezeně času na zpracování dokumentace, která mnohdy čítá stovky stran vysoce odborného textu a my jako účastníci řízení následně dostaneme 30 dní na vyjádření, během kterých musíme tyto dokumentace načíst, nechat je odborně posoudit a zpracovat a následně opět odborně napsat námitky. A například v případě posledního takového doručení dokumentace k vyjádření se tak stalo těsně před Vánoci, kdy už je provoz městských úřadů silně omezen a k prostudování a přípravu vyjádření muselo dojít v období mezi svátky, kdy valná většina lidí čerpá dovolené.
Náhoda? Skutečně?
I proto apelujeme na úpravy legislativy, aby pro další podobná řízení a ostatní účastníky podobných realizací byla nastavena rovnoprávnost. Aby lhůty všech stran byly spravedlivé. Aby platilo pravidlo omezení podávání žádostí k jedné věci, ne jako nyní, kdy žadatel může o souhlasné stanovisko žádat v zásadě stále dokola.
A také aby žadatel musel splňovat bezúhonnost a důvěryhodnost ve svém oboru. Přijde mi jako výsměch všem slušným firmám i lidem, když o takto zásadní záměr výstavby provozu pro nakládání s nebezpečnými odpady může žádat společnost, která v jiných městech naší republiky páchá přestupky jak proti životnímu prostředí, tak proti závazným právním předpisům a zákonům České republiky.
Jak můžeme věřit slibům, které společnost proklamuje u nás v Pardubicích respektive Rybitví, když hned vedle na skládce v Čáslavi čelí trestnímu řízení a vysoké pokutě. Jak můžeme věřit firmě, se kterou bylo vedeno přes 30 správních řízení za přestupky a porušování řádů a zákonů a bylo uloženo mnoho pokut v řádech milionů korun? Jestli se někdo tyto porušení pokouší bagatelizovat a tvrdí, že to spolu nesouvisí, protože toto je přece jiný provoz, tak ne. Rozhodně ně. Toto spolu souvisí a společnost, která poškozuje životní prostředí v Benátkách nad Jizerou nebo v Čáslavi ho bude poškozovat i Rybitví a my proklamacím o dokonalém provozu, který vznikne z 20 let chátrající ruiny, rozhodně nevěříme.
Děkuji za pozornost.
