Věci nejde řešit pouze z kanceláře
Zdroj: život na radnici
Pro rozvoj zeleně a lepší životní prostředí v našem městě připravujeme různé projekty. Aby měly správný efekt a potřebný dosah, je důležité znát aktuální stav na celém území. Vědět, jak je nastavena současná péče a podle toho připravit tu následnou. Znát potřeby nejen podle studií, ale hlavně podle toho, co trápí obyvatele jednotlivých částí města.
Proto kromě studování podkladů, map a připravených studií vyrážím také do jednotlivých městských částí, kde procházíme s místními starosty a pracovníky odpovědnými za životní prostředí jejich svěřená území a společně řešíme rozvoj a péči o zeleň a vodu. Někde už mají připraveny vlastní projekty, jinde se snažím domluvit na realizaci projektů připravených magistrátem v rámci studií nebo ty, které sama vidím jako důležité a potřebné.
Letos jsem - s výjimkou osmého - prošla všechny obvody.
Městský obvod 1
Na jaře se podařilo vysázet 90 stromů v úplném centru města a to v sousedství Palace Pardubice a Kolfu. Projekt tím samozřejmě nekončí, v průběhu roku jsme se starostou obvodu a jeho spolupracovníky připravovali další etapy projektu a to cestní síť a trvalkové záhovy, které mají rozdělit průchod sadem a stávající komunikací a zpříjemnit tak celou plochu.
Před Kolfem jsme také se starostou Filipem Šťastným připravili změnu stávajících záhonů, kde se v hustých jehličnatých porostech ukrývalo nejedno nepříjemné překvapení a nepořádek a tyto skrýše zmizí a nahradí je vzdušné trvalkovo-travinové záhony se solitérními stromky s vysoko pozasenou korunou.
V rámci centrálního městského obvodu jsme provedli místní šetření v parku Na Špici, v Bubeníkových sadech a v Tyrošvých sadech. Park Na Špici se dočká odbahnění Čičáku, úpravy cesty za potokem, která je samý hrbol a probíhá i studie o fauně a flóře, která předchází další etapě úprav tohoto parku - v části mezi Čičákem a Mlýny.
Co se týká Tyršových sadů, ty jsme velmi pečlivě a detailně prošli a vytvořili pracovní skupinu, která připraví pro rok 2025-27 plán udržovacích zákroků, aby nádherný park byl stále tak krásný a využitelný jako doposud. Upraví se trvalkové záhony, které jsou někde zašlapané od lidí nebo se současným květinám nedaří tak, jak se předpokládalo, a proto se nahradí jinými druhy. Očistí se lavičky, opraví dětské prvky, dosadí stromy nebo dostanou zdravotní řez ty stávající. Upraví se cesty.
Městský obvod 2
Na obvodě letos renovovali parkové úpravy na náměstí Polabiny 1 včetně nově vysázených stromů. Velmi zdařile zde osazují krásné kvetoucí záhony a s panem starostou Radkem Hejným jsme diskutovali možnosti spolupráce mezi SVJ a městem při budování retenčních nádrží na dešťovou vodu a vznik nového parku v území Cihelny. V rámci druhého městského obvodu jsem se také sešla se zástupci univerzity, abychom společně projednali možnosti rozvoje zeleně okolo školních budov.
Městský obvod 3
Se starostou "trojky" jsme se sešli ve Studáneckém lese, který jsme prošli a společně se zástupci OŽP a SmP hledali cesty, jak nastavt údržbu lesa ještě lépe, aby byl les stále dobře užitný pro sport, relaxaci i rodinné vyžití. V lese nás trápí vandalismus, se kterým se těžko bojuje, ale i s tím se snažíme nějak vypořádat. Altán, který byl mnohokrát poškozen, bude demolován a nahrazen novým, robustnějším a se střechou. Přibudou nové lavičky a koše, vše by mělo být do konce roku hotové. Také doplníme budky a pítka pro ptáky. Zde jsme se domluvili s ředitelem SFÉRY Davidem Koppitzem, že budky vyrobí rodiče s dětmi a další zájemci z řad veřejnosti pod vedením lektora v jednom z podzimních workshopů v dřevařské dílně Sféry.
Městský obvod 4
Na "čtyřce" jsem se sešla nejen se starostou obvodu, ale i s občany v rámci občanského setkání. Řešili jsme drozdický rybník, jeho rybí osádku i okolí, kde by starosta Jan Procházka rád vybudoval zázemí pro rybáře-vozíčkáře. Odnesla jsem si poznatky k vysoce osvícené Nemošické stráni, kam svítí halogeny z blízké firmy a je potřeba tento světelný smog do chráněného území nepouštět.
A znovu jsem se na obvod vrátila v období zářijových povodní, kdy jsem společně se zdejšími dobrovolnými hasiči a starostou objížděla problematická místa a řešili jsme nastalou krizi. Samozřejmě, že poznatky z míst, kde voda nejvíce škodí, budeme postupně zapracovávat a pokusíme se hledat řešení, aby v budoucnu dopady nebyly tak velké.
Také jsem navštívila místo, kde se připravuje projekt nového sadu, remízku a mokřadu. Aktuálně je ve zpracování projekt a běží vypovězení pachtů a příští rok by mělo dojít k realizaci.
Městský obvod 5
Pátý městský obvod jsem navštívila několikrát. A to nejen kvůli velmi ostře sledovanému arboretu, i když to byl nejčastější cíl mých cest. Na obvodě jsem se setkala s panem vedoucím odboru životního prostředí a ředitelem waldorfské školy a projednávali jsme možnost umístění kontejnerového stání v části pozemku, který je města, ale je v užívání školy. A těší mě, že jsme se dohodli a tolik potřebné stání pro kontejnery na tříděný odpad se připravuje a brzy bude v realizaci. Obvod jsem také projela na kole od stromku ke stromku, protože na některé upozorňuje zdejší občanka a aktivistka jako na špatně opečované. Všechny její námitky, které pečlivě zveřejňuje na facebooku, jsem osobně zkontrolovala a to opakovaně, abych hlídala stav daných dřevin, a zjistila jsem, že stromy prosperují a milá aktivní paní na FB velmi zveličuje stav, který někdy pouze není takový, jak se jí zdá a nebo je její tvrzení i lživé. Také jsem se sešla se zástupkyněmi iniciativy k záměru komunitního záhonu v okolí DDM a řešily jsme možnost, jak by mohly záhon a herní prvky umístit. Věc je stále ve fázi řešení a pokud spolek splní podmínky stanovené odborem majetku a obvodu, může tento zajímavý projekt oživit zdejší prostor. A samozřejmě arboretum - zde jsem byla opakovaně. Ať už se starostou Jiřím Rejdou a zástupci obvodu, nebo s autorku projektu revitalizace arboreta z před 10 let a nebo se zástupci odboru životního prostředí města a služeb města nebo i sama. A výsledky jsou vidět. Stromy jsou dosázené nebo přesazené, keře se doplňují, záhony budou na jaře zajímavější.
Městský obvod 6
Se starostou a místostarostou obvodu jsme prošli jak Zelenobranskou dubinu, tak les, který na ní navazuje, ale je ve vlastnictví Lesů ČR. přizvali jsme si i lesního odborníka na porosty, který nám vysvětlil, v jaké kondici se zdejší lesní porost nachází, jakou údržbu by potřeboval a zda je výhodné usilovat o spojení obou lesních porostů.
V části lesa, který spravuje město Pardubice, jsme se domluvili na větším rozsahu údržby tak, aby byly cesty stále průchozí jak pro chodce, kočárky, tak i pro cyklisty. Obvod zakoupil speciální sekačku a společně s městem se starají o častější a důkladnější čístění lesa a okolí cest lesní herny.
Na šestce jsem také byla u prvního dne rozdávání žlutých a modrých popelnic při spuštění pilotního projektu door to door.
Také jsem opakovaně navštívila prostor za Zlatou přilbou, kde obvod plánuje nový park. Ten právě v těchto dnech nabývá reálné podoby, protože začalo sázení 70 % stromů a keřů, zbytek bude dosázen na jaře. Celkem zde najde svůj životní prostor 100 stromů od ovocných, přes listnaté až k solitérní jedli, která bude časem i vánočním stromem.
Městský obvod 7
S radními ze sedmého obvodu jsme se sešli nad plány nutné cyklostezky, která by měla propojit šestý a sedmý městský obvod a zajistit tak bezpečný průjezd velmi úzkým místem u slepého ramene. Problémů je zde více než dost, včetně rozumného řešení stávající zeleně. Nicméně věřím, že obovod přijme to nejlepší řešení tohoto místa.
S návštěvami jednotlivých částí Pardubic rozhodně nekončím a pokud byste měli nápad a zájem se na některém místě sejít a věnovat se mu, určitě mi napište!